KTO MOŻE NAUCZAĆ PŁYWANIA?

Do prowadzenia zorganizowanego w grupach nauczania pływania uprawnieni są trenerzy i instruktorzy pływania, nauczyciele wf oraz ratownicy wodni. Osoby bez uprawnień, które potrafią dobrze pływać, mogą również uczyć pływania, jeśli spełniony jest następujący warunek: nauczanie odbywa się na pływalni lub w kąpielisku strzeżonym, albo pod opieką osoby uprawnionej. Mówiąc o osobach bez uprawnień, mam na myśli przede wszystkim rodziców, którzy zechcą nauczyć własne dziecko pływania lub pomóc osobie prowadzącej nauczanie w zorganizowanej grupie. Pomoc taka jest bardzo potrzebna i sprowadza się najczęściej do pilnowania dzieci podczas wstępnych ćwiczeń domowych w wannie lub pełnienia na zajęciach roli asystenta.

CO DECYDUJE O WYNIKACH W NAUCZANIU PŁYWANIA?

O pozytywnych wynikach w nauczaniu pływania decyduje co najmniej kilka czynników:
– właściwa organizacja zajęć,
– rodzaj pływalni i jej odpowiednie wyposażenie,
– temperatura wody i powietrza,
– zaangażowanie i umiejętności dydaktyczne nauczyciela pływania,
– odpowiedni dobór metody nauczania,
– poczucie bezpieczeństwa uczących się.
Ważnymi czynnikami są również właściwości psychiczne i fizyczne uczącego się pływać, które składają się na pojęcie talentu pływackiego. Niekiedy ujawnia się on już we wstępnej fazie nauki i dlatego często występują indywidualne różnice w szybkości uczenia się przez dzieci pływania.

CZAS TRWANIA KURSU

Nauczanie pływania zgodnie z założonymi wymaganiami musi być starannie zaplanowane i właściwie rozłożone w czasie. Prowadzone od wielu lat badania i obserwacje przyczyniły się do bliższego poznania mechanizmu uczenia się pływania. Dzięki nim i codziennej praktyce można dokładniej programować nauczanie pływania.

PROGRAM NAUCZANIA NALEZY PODZIELIĆ NA ETAPY:

I etap — doprowadzenie do pełnego oswojenia z wodą, opanowanie leżenia i poślizgów,
II etap — opanowanie ruchów napędowych nóg i ramion oraz wydechu do wody,
III etap — koordynacja ruchów napędowych z oddychaniem.

Dokładne określenie czasu trwania poszczególnych etapów jest trudne, ponieważ umiejętność pływania jako nawyk ruchowy kształtuje się i doskonali w zależności od indywidualnych cech ćwiczącego. Na ogół uważa się, że na realizację zadań I etapu, w zależności od wieku uczących się, należy przeznaczyć od 5 do 10 lekcji, II etapu — od 10 do 20 lekcji, a III etapu — od 20 do 50 i więcej lekcji. Każda lekcja powinna trwać około 30-40 min.